Aby bolo možné objektívne merať a posudzovať kvalitu vyrobených matracov, je potrebné vykonať špeciálne laboratórne testovanie. Pri laboratórnych testoch je matrac podrobený niekoľkým záťažovým skúškam, ktoré simulujú podmienky pri bežnom spánku človeka.
Testovanie kvality a životnosti vykonávajú iba akreditované laboratóriá. Výsledkom skúšok je záverečný protokol s informáciami, či produkt zodpovedá danému účelu a všetkým priemyselným štandardom a predpisom.
Ako sa vykonáva laboratórne testovanie matracov?
Medzi základné a najdôležitejšie skúmané hodnoty patrí test celkovej trvanlivosti matraca. Ďalším hodnoteným parametrom je plošný a bodový test pružnosti. Špeciálnym testovaním sa dá zistiť aj hodnota priedušnosti matraca.
Mimo zmienené základné testy je potom možné ďalej ešte testovať napríklad tepelne izolačné vlastnosti matraca, jeho horľavosť alebo testovanie odolnosti hrán. Tu sa napríklad skúma, či matrac obstojí pri namáhaní spôsobenom vždy, keď si človek sadne na posteľ a vstane z postele.
Laboratórny vs. užívateľský test
Mimo laboratórnych testov, ktoré sú zamerané na zistenie životnosti a fyzikálnych vlastností matraca, vykonávame tzv. užívateľské testovanie matracov. V užívateľskom teste sa zameriavame na to, čo bežného kupujúceho skutočne zaujíma: ako matrac vyzerá po vybalení, aký má poťah a predovšetkým ako sa na nej leží.
Skúška trvanlivosti matraca
Pred vykonaním testu sa matrac umiestni do klimatizačnej komory, kde sa cca 21 dní reguluje teplota a vlhkosť. Cieľom je simulovať podmienky počas spánku a teda vytvárať teplo a pot.
Po vyňatí z komory je matrac pripravený na záťažovú skúšku valcom. Špeciálny valec o hmotnosti približne 140 kg zaťažuje pohybom matrac a simuluje bežné užívanie matraca ťažšou osobou, ktorá sa "prevaľuje" a mení svoju polohu.
Vždy po uplynutí určitého počtu cyklov sa vykoná celková vizuálna kontrola, aby sa zistili akékoľvek viditeľné vady, ako sú trhliny, praskliny v švoch či v jadre matraca. Následne sa posudzuje miera deformácie matraca spolu s jej výškou - tzv preležanie.
Základné matrace by mali vydržať aspoň 30 000 cyklov, než sa na povrchu prejavia trvalé deformácie. Kvalitné matrace bezproblému dosahujú okolo 100.000 - 120.000 cyklov.
Skúška celkovej a bodovej pružnosti
Pružnosť matraca, alebo jeho elastické vlastnosti ukazujú, ako sa dokáže prispôsobiť zaťažovaniu najsilnejším (najťažším) kontaktným bodom tela. Meranie sa vykonáva v zónach matraca pre ramená, bedrá, bedrovú chrbticu a päty.
Na matrac pôsobí špeciálny záťažový disk, ktorý sa neustále vtlačuje do matraca pri presne definovanej hodnote tlaku. Tlak 100 N má simulovať záťaž ľahšej osoby, 200 N váhovo strednú osobu a 250 N na simuláciu ťažšej osoby
Pri skúške sa zisťuje, ako dobre sa matrac pod jednotlivými časťami tela poddáva.
Ideálny matrac by mal pod ramenné a bedrové časti tela dostatočne ustúpiť, aby sa docielilo, že chrbtica bude medzi bedrami a krkom udržiavať priamku. Malý alebo naopak príliš hlboký pokles ramennej a bedrovej časti spôsobuje ohnutie časti chrbtice.
Skúška priedušnosti a tepelných vlastností
Pod pojmom priedušnosť matraca si môžeme predstaviť jeho schopnosť odvádzať vlhkosť a pot z jeho povrchu.
Priedušnosť sa testuje pomocou figuríny, ktorá vylučuje vlhkosť a pot ako normálny človek v spánku. Figurína sa umiestni pod štandardný kryt a merania sa vykonávajú nepretržite po dobu cca 7 hodín pri teplote miestnosti 21°C. Priedušnosť je založená na nameranej hodnote uvedenej v percentách celkovej relatívnej vlhkosti.
Pri tepelných izolačných vlastnostiach sa meria schopnosť matraca zadržiavať teplo z tela. Izolačná schopnosť sa testuje pomocou figuríny, ktorá udržuje telesnú teplotu zodpovedajúcu normálnemu človeku v spánku. Skúška prebieha rovnako ako meranie priedušnosti, teda po dobu cca 7 hodín pri teplote miestnosti 21°C.
Po vykonaní skúšky sa zmeria výsledná teplota povrchu matraca a teplota vnútri jadra.
Prečo sa matrace laboratórne testujú?
Zistenie predpokladanej životnosti a stanovenie dĺžky záruky
Vykonaním laboratórnych testov sa získajú také informácie, podľa ktorých možno stanoviť predpokladanú životnosť matraca. Zistené údaje potom často ovplyvňujú dĺžku záruky na preležanie, ktorú majú základné matrace dvojročnú. Ak však matrac dosiahne pri testoch vyššie hodnoty, väčšinou ju výrobca označí päťročnou, alebo aj viacročnou zárukou na preležanie.
Overenie deklarovanej kvality
Predajný trh je plný matracov, ktoré výrobcovia či predajcovia všestranne vychvaľujú. Iba však laboratórnymi testami možno tieto chvály potvrdiť alebo vyvrátiť. Matrac so záťažovým testom na 30.000 cyklov nikdy nemôže mať pod 90 kg osobou životnosť 10 rokov. Naopak matrac so 120.000 cyklami má v sebe predpoklad pre dlhé a bezstarostné užívanie.
Určenie použitia matraca
Laboratórne testovanie dokáže priblížiť, či je napríklad matrac vhodný len pre ľahšie osoby, alebo či ho môže zaťažovať aj 150 kg vážiaci človek. Pokiaľ ide o určenie matraca, na našich stránkach nájdete špeciálneho sprievodcu výberom matraca, ktorý dokáže vybrať ideálny model ako podľa hmotnosti, tak podľa ďalších parametrov.