Z akého dreva vybrať posteľ

Z jakého dřeva vybrat postel

Drevené postele sú všeobecne pružné, veľmi pevné a odolné a štruktúra dreva je úplne určite predpokladom pre veľmi dlhú životnosť. Postele z masívneho dreva prinesú do vášho domova skvelý materiál s nadčasovým dizajnom. Bezvapostele môžu takmer s istotou konštatovať, že drevené postele nikdy nevyjdú z módy a užívatelia sa k nim budú stále pravidelne vracať.

Je postel skutočne drevená?

Medzi často kladené otázky pri výbere postele patrí, či je postel skutočne celá z masívneho dreva. Na Bezvapostele máme u väčšiny postelí spracované detailné popisy, kde sa môžete dočítať podrobné informácie o použitých materiáloch. Tiež ak sa v názve postele uvádza „drevená postel“, alebo „postel z masívu“, garantujeme, že je postel vyrobená zo skutočného dreva.

Vždy si pozorne prečítajte popis výrobku, kde sa podrobne popisuje použitý druh dreva

Porovnajte ceny, pretože drevené postele sú zvyčajne drahšie, než čalúnené alebo laminované modely.

Mäkké drevo vs. tvrdé drevo

Niektorí užívatelia sa domnievajú že mäkké drevo je iba slabšou verziou tvrdého dreva. Toto tvrdenie samozrejme nie je pravdou a hlavný rozdiel pramení zo štruktúry jednotlivých drevín.

Mäkké drevo

Do tejto skupiny radíme postele zo smreku a postele z borovice. Smrekové a borovicové drevo je cenovo dostupnejšie oproti tvrdým drevinám, dobre sa opracúva a povrchovo upravuje. Veľkou výhodou je tu špecifická kresba, ktorú dokresľujú viditeľné letokruhy, suky a ďalšie prvky štruktúry. Predovšetkým pak u borovice môže mať kresba výrazný až načervenalý odtieň.

Nevýhodou mäkkého dreva je menšia odolnosť mechanickému poškodeniu. Kontakt s akýmkoľvek tvrdším predmetom zanechá na povrchu mäkkého dreva trvalú stopu.

Tvrdé drevo

Do ponuky v tejto skupine radíme postele z buku a postele z dubu. Tvrdé drevo je cenovo vo vyššej triede, aj keď sa napríklad v poslednej dobe cena postelí z parketového buku blíži mäkkým drevinám. Bukové drevo sa veľmi dobre moří, výhodou je teda široká ponuka farebných odtieňov. Dubové drevo patrí k tým najkvalitnejším, jeho kresba je naozaj luxusná.

Výhodou postelí z tvrdého dreva je predovšetkým vysoká pevnosť a odolnosť mechanickému poškodeniu. Tieto vlastnosti dávajú predpoklad pre veľmi dlhú životnosť všetkých výrobkov z tvrdého dreva.

Povrchová úprava drevěných postelí

U drevěných postelí sa môžete stretnúť s rôznymi prevedeniami povrchovej úpravy. Najčastejšie sa povrch postelí z masívu upravuje lakovaním, voskovaním alebo olejovaním. Hlavný rozdiel je okamžite patrný na dotyk. U povrchovej úpravy olejom alebo voskom možno na dotyk jemne cítiť štruktúru dreva. Lak naopak vytvára na povrchu dreva tenkú úplne hladkú vrstvu (tzv. film). 

Lakované drevo je teda úplne hladké, prevedenie laku môže byť matné, polomatné alebo lesklé. Povrch olejovaného alebo voskovaného dreva je vždy úplne matný.

Otázky / odpovede

 

Má postel z mäkšieho dreva menšiu nosnosť než tá z tvrdého?

Samotné použitie mäkšieho alebo tvrdšieho dreva nemá príliš vplyv na nosnosť postele. Dôležitá je tu predovšetkým hrúbka použitého materiálu. Smreková postel zo 4cm silného masívu bude určite pevnejšia než buková postel z 2cm dosiek. Odolnosť proti mechanickému poškodeniu však bude u mäkkého dreva menšia, než u tvrdých drevín. Pri výbere novej postele sa tak určite orientujte podľa uvádzanej nosnosti u každého modelu.

 

Ako mám starať o drevenú postel?

Pri riadnej starostlivosti budú mať drevené postele veľmi dlhú životnosť. Väčšiu vrstvu prachu odstráňte vysávačom. Ako nástavec pri vysávaní však použite iba kefu s mäkkými štetinami, aby nedošlo k poškriabaniu laku. Pre pravidelné čistenie dreveného masívneho nábytku používajte suchý mäkký handričku, ktorý je možné ľahko navlhčiť pre lepšie zachytávanie prachu. Pri ošetrovaní drevených postelí môžete použiť špeciálne čistiacie a ochranné prostriedky na drevo. Viac informácií nájdete v článku údržba drevených postelí.

 

Mám si vybrať lakovanú alebo voskovanú postel?

Lakované drevo je odolnejšie akémukoľvek mechanickému namáhaniu alebo poškrábaniu. Postele s lakom majú úplne hladký bezúdržbový povrch. U povrchovej úpravy voskom alebo olejom možno na dotyk jemne cítiť štruktúru dreva, ktoré môže tzv. dýchať. Olejované a voskované povrchy vyžadujú väčšiu starostlivosť oproti lakovaným, spočívajúcu hlavne v použití ochranných prostriedkov na údržbu dreva.

 

Aký je rozdiel medzi zabrúsenými a frézovanými hranami?

Všetky drevené postele musia byť kvôli bezpečnosti zbavené ostrých hrán. Lacnejším prevedením je jednoduché zabrúsenie hrán pod uhlom 45°. Kvalitatívne vyššie, ale pracnejšie, je frézovanie (zakrúhlenie) hrán do hladkého oblúka. Tento spôsob je však nákladnejší a bude pravdepodobne premietnutý do ceny postele.

 

Moja drevená postel vrzgá - čo mám robiť?

Vrzganie sa môže prejaviť aj u nových postelí a neznamená to, že ste si kúpili nekvalitný výrobok. Vrzgajúci zvuk väčšinou spôsobuje, že je medzi niektorými najčastejšie lakovanými dielmi veľmi malá medzera a trením týchto dielov o seba vzniká vrzgajúci zvuk. Stačí teda detekovať, z ktorého miesta vrzganie vychádza a toto miesto „premazať“ napr. mydlovou vodou. Pred aplikáciou povolte príslušné spoje a následne ich dobre dotiahnite.

 

Chcete byť informovaní o novinkách, akciách a zľavách?