Návod na montáž drevenej postele

Ako zostaviť drevenú posteľ z masívu


 

Plánujete si zaobstarať drevenú posteľ a neviete, ako bude prebiehať jej montáž? Pripravili sme pre vás jednoduchý fotomanuál montáže drevenej postele. V manuále prinášame okrem iného aj niekoľko rád a tipov, ktorými je dobré sa riadiť, ak chcete montáž zvládnuť rýchlo a bez akýchkoľvek komplikácií. Zároveň tu prinášame odpovede na najčastejšie otázky.

Čo budete k montáži potrebovať

Väčšina drevených postelí má všetko potrebné priložené v sade spoločne s montážnym kovaním. Ide predovšetkým o imbusové kľúče, alebo klasické kľúče na dotiahnutie matíc rohových spojov. Ak však vlastníte základnú sadu náradia, bude pre vás práca jednoduchšia a pohodlnejšia.

K montáži je teda najčastejšie potrebné:

  • Kladivko alebo gumové palice pre zatláčanie kolíkov
  • Imbusový alebo klasický kľúč ( č.10 alebo 13 ) pre utiahnutie matíc rohových spojov
  • Krížový skrutkovač - pre montáž doplnkového kovania

U väčšiny postelí sa pri montáži nepoužíva lepidlo. Vďaka tomu je možné kedykoľvek v budúcnosti posteľ rozmontovať, presťahovať a opäť zmontovať.

 

1. Rozbalenie dielov a kovania

Prehľadne si rozložte jednotlivé balíky v miestnosti, kde plánujete posteľ montovať. Pre rozbalenie kartónových obalov použite nožnice alebo malý nôž ( napr. lámavý ). Balíky otvárajte vždy opatrne, aby sa tovar vnútri nepoškodil.

Po otvorení balíkov skontrolujte, či sú vnútri všetky diely postele a tiež balíček s kovaním pre montáž. Často sa totiž stáva, že je krabička s montážnym kovaním prilepená na vnútornej strane kartónu a dá sa teda ľahko prehliadnuť.

Pred vlastnou montážou dobre preštudujte montážny návod a ujasnite si celkový postup. Väčšina drevených postelí je vyrábaná tak, aby montáž hravo zvládol aj laik.  Ak si napriek tomu nie ste istí, či si na montáž trúfate, radšej ju zverte odborníkovi.

Rozbalenie dielov drevenej postele

2. Zostavenie rámu postele

Do hlavovej a nožnej časti namontujte závitové skrutky. Tieto skrutky nie je potrebné dotiahnuť na doraz - po dosiahnutí konečnej polohy môžete o jednu otočku povoliť späť.

Do bočníc postele zatlčte drevené kolíky. Funkciou týchto kolíkov je prenos zvislej záťaže a vymedzenie presnej polohy čel a bočníc pri spojovaní. Preto sa tu nepoužíva lepidlo a kolíky sa zatláčajú " na sucho".

Zostavte rám postele, nasadite na skrutky matice a pomocou kľúča najprv voľne dotiahnite. Až po kompletnom zostavení rámu a vykonaní celkovej kontroly všetky skrutky pevne dotiahnite.

Zostavenie rámu drevenej postele

3. Montáž kovania pre rošty a stredové výstuže

Do bočníc postele našróbovajte nášľapné lišty pre rošt. Podľa typu postele je možné lišty namontovať do rôznej výškovej polohy.

Niektoré modely postelí majú lišty pre rošt priamo lepené z výroby. Modely vyššej triedy majú namiesto lišt špeciálne výškovo nastaviteľné kovanie.

Medzi hlavovou a nožnou časťou postele upevnite stredovú výstuž, ktorá podopiera rošty uprostred postele a zabraňuje ich prehybu.

Nastavte správnu výšku podporného nohy. Niektoré typy postelí majú samonosnú výstuž v tvare písmena T, kde už podporná noha nie je potrebná.

Montáž kovania a stredovej výstuže

4. Vloženie roštov, matracov a záverečná kontrola

Pred vložením roštov skontrolujte, či je rám postele pevne zostavený a spojovacie skrutky sú dotiahnuté.

Ak do postele použijete lamelové rošty alebo laťové rošty s vlastným rámom, do postele ich len voľne vložíte. Nie je potrebné ich nijako skrutkovať.

U drevených laťkových rolovaných roštov je po rozvinutí roštu potrebné aspoň na okrajoch a uprostred laťky prišróbovať k nosnej lište.

Na záver vybaľte matrace, skontrolujte orientáciu strán podľa tvrdosti a voľne vložte do rámu postele.

Vloženie roštu a záverečná kontrola

Ak po rozbalení všetkých súčastí zistíte, že vám nejaký diel chýba alebo je poškodený, v žiadnom prípade sa do montáže nepúšťajte.  Rovnako tak ak zistíte nesrovnalosť v balíčku so spojovacím kovaním. Predídete tak vzniku prípadnej škody a možnosti uplatnenia neskoršej reklamácie.

Pri montáži dbajte na poriadok a čistotu. Mnohokrát sa stalo, že sa zabudnutý skrutka na zemi pri montáži otlačila do drevenej lakovanej plochy nejakého dielu postele. Oprava takéhoto poškodenia potom nie je vôbec jednoduchá.

Dotazy / odpovede

 

Niektorý z dielov je poškodený, chýba alebo nie je v poriadku kovanie - čo mám robiť?

V žiadnom prípade posteľ nemontujte a nesnažte sa prípadné chýbajúce kovanie nahradiť napríklad skrutkami z vlastných zásob. Vždy najprv kontaktujte predajcu, ktorý vám poradí ďalší postup. Len tak predídete možným neskorším komplikáciám, ktoré môžu nastať ako pri následnej montáži, tak pri užívaní výrobku.

 

Ako dlho trvá zostaviť drevenú posteľ?

Závisí vždy na zručnosti a šikovnosti montujúcej osoby. Od rozbalenia dielov obvykle postačí polhodinka času, u drevených postelí s úložným priestorom je však potrebné počítať s časom dvojnásobným.

 

Zvládnem posteľ zostaviť sám(a), alebo musíme byť dvaja?

Ideálne je vždy vykonávať montáž vo dvojici. Lepšie sa tak pri montáži manipuluje s jednotlivými dielmi. Navyše je možné postup montáže s druhou osobou vzájomne konzultovať. Zo skúseností však vieme, že montáž rámu bežnej drevenej postele zvládne aj jedna zručná a technicky zdatná osoba.

 

Po zostavení moja drevená posteľ vrzgá - čo mám robiť?

Vrzganie sa môže prejaviť aj u nových drevených postelí a neznamená to, že ste si kúpili nekvalitný výrobok. Vrzgajúci zvuk väčšinou spôsobuje, že je medzi niektorými lakovými dielmi veľmi malá medzera a trením týchto dielov o seba vzniká vrzgajúci zvuk. Stačí teda detekovať, z ktorého miesta vrzganie vychádza, povoliť skrutky a spoj „premazať“ napr. sviečkou, mydlovou vodou apod.  Dôležité je následne všetky skrutkové spoje dobre dotiahnuť.

 

Mám po zostavení drevenú posteľ nejako ošetriť?

Novo zostavenú posteľ z masívu nie je potrebné nijako špeciálne ošetrovať. Na povrchu dreva sa môžu z výroby nachádzať drobné nečistoty prachu, ktoré ľahko odstránite ľahko navlhčeným handričkou, alebo vysávačom a nástavcom s mäkkými štetinami. Pre následnú starostlivosť a čistenie  je potom vhodné použiť niekoľko odporúčaných prostriedkov, o ktorých sa ďalej zmieňujeme v článku údržba a čistenie drevených postelí.

Chcete byť informovaní o novinkách, akciách a zľavách?