Ak chcete, aby vaša čalúnená posteľ vyzerala aj po dlhšej dobe rovnako krásne ako v deň, keď vám ju privezli, nemali by ste prehliadnuť naše rady a tipy k údržbe. Pri dodržaní správneho postupu údržby vám čalúnená posteľ bude slúžiť dlhé roky. Nezabudli sme rovnako uviesť odpovede na všetky najčastejšie otázky.
Čo pri údržbe budete potrebovať
Pri starostlivosti a čistení čalúnených postelí je vhodné použiť niekoľko odporúčaných prostriedkov. Tu je zoznam vecí, ktoré sa vám určite zídu:
Pred vlastným čistením si prečítajte montážny návod či návod na údržbu, kde by mal byť odporúčaný spôsob starostlivosti o posteľ uvedený.
Väčšiu vrstvu prachu odstráňte vysávačom. Ako nástavec pri vysávaní však použite len kefu s mäkkými štetinami, aby nedošlo k poškrabaniu potahovej látky.
Pre pravidelné čistenie čalúnených postelí používajte biely mäkký handričku, ktorá nemôže spôsobiť na povrchu farebné fľaky či škvrny.
Drobné nečistoty odstránite, ak handričku ľahko navlhčíte teplou vodou (nikdy nie horúcou).
Pri ošetrovaní väčších škvŕn môžete použiť špeciálne čistiace a ochranné prostriedky na textil či ekokožu. Tieto prostriedky ľahšie pomôžu k odstráneniu fľakov a obsahujú tiež impregnačnú zložku, ktorá po aplikácii prostriedku znižuje následné usadzovanie ďalšieho prachu či špiny.
Modernou metódou čistenia škvŕn a fľakov je použitie tzv. nanohubiek. Pred použitím stačí takúto hubku ľahko navlhčiť vodou, potom jemne trieť povrch, ktorý chcete vyčistiť. Nepoužíva sa tu žiadny chemický prostriedok.
Akýkoľvek čistič alebo použitie nanohubky najprv vyskúšajte na malom a málo viditeľnom mieste, či nespôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý nábytok. Pri jeho použití sa riadte návodom od výrobcu. Zabránite tak prípadnému poškodeniu nábytku.
Čo určite nerobiť
Čalúnený nábytok nie je náročný na údržbu. Vyhnite sa však určitým spôsobom čistenia, ktoré by mohli poškodiť váš čalúnený lôžko:
Neignorujte údaje a pokyny, uvedené na štítku potahové látky. Nesprávnym čistením môžete prísť o záruku a čalúnenie trvale poškodiť.
V žiadnom prípade čalúnené potahy nenasycujte vodou. Nadmerná vlhkosť sa ťažko odparuje a sušenie prídavným zdrojom tepla môže povrch poškodiť.
Pri údržbe čalúnených postelí nepoužívajte kuchynské čistiace prostriedky.
Aby ste sa vyhli rýchlemu starnutiu či vyblednutiu potahu, neumiestňujte čalúnenú posteľ blízko južne orientovaného okna, kde má slnečné svetlo najväčší podiel UV žiarenia.
Ak umiestnite čalúnený nábytok blízko zdroja tepla - t.j. horúcich radiátorov alebo krbu, môže teplota narušiť potahovú látku a následne znehodnotiť povrch. Predovšetkým postele z ekokože sú citlivé na zvýšené teplo.
Dotazy / odpovede
Ako často mám čistiť čalúnenú posteľ?
Pre zachovanie dlhej životnosti čalúnené postele sa odporúča nastaviť si pravidelný interval čistenia a údržby. Len tak udržíte svoj čalúnený nábytok po dlhú dobu v tej najvyššej kvalite. Dostatočné je vykonávať čistenie cca raz až dvakrát za mesiac.
Ako čistiť a ošetrovať posteľ z ekokože?
K základnej údržbe môžeme taktiež použiť ľahko navlhčený handričku s slabým mydlovým roztokom. Ekokoža by mala bez problémov zabrániť preniknutiu vlhkosti do hĺbky. Na prípadné väčšie škvrny je možné použiť špeciálne prostriedky na umelú kožu (nie na prírodnú kožu). Ošetrený povrch je následne vhodné impregnovat, zabráni sa tým prípadnému starnutiu a vzniku prasklín.
Ako zabrániť domácim miláčikom poškodiť čalúnený potah?
Ak máte obavy, že váš pes alebo mačka môžu čalúnenú posteľ „poškrabať“, volite určite potah typu mikroplyšu alebo látkové tkaniny. Tieto materiály budú úplne iste odolnejšie než ekokoža, ktorá je na poškriabanie veľmi citlivá.