Drevené postele a drevený nábytok sú pevné, odolné a pri riadnej starostlivosti budú mať veľmi dlhú životnosť. V našom návode prinášame pár rád a tipov, ktorými je dobré sa riadiť, ak si chcete zachovať vysokú kvalitu vašej drevenej postele. Zároveň tu prinášame odpovede na najčastejšie otázky.
Čo k údržbe budete potrebovať
Pri starostlivosti a čistení drevených postelí je vhodné použiť niekoľko odporúčaných postupov a prostriedkov. Tu je zoznam vecí, ktoré sa vám určite budú hodiť:
Pred vlastným čistením prečítajte montážny návod alebo návod na údržbu, kde by mal byť odporúčaný spôsob starostlivosti o posteľ uvedený.
Väčšiu vrstvu prachu odstráňte vysávačom. Ako nástavec pri vysávaní však použite len kefu s mäkkými štetinami, aby nedošlo k poškriabaniu laku.
Pre pravidelné čistenie dreveného masívneho nábytku používajte suchý mäkký handrič, ktorý je možné ľahko navlhčiť pre lepšie zachytávanie prachu.
Na ošetrenie drevených postelí môžete použiť špeciálne čistiace a ochranné prostriedky na drevo (Pronto, Alex a ďalšie...). Tieto prostriedky ľahšie pomôžu k odstráneniu prachu a nečistôt a obsahujú tiež antistatickú zložku, ktorá po aplikácii prostriedku znižuje následné usadzovanie ďalšieho prachu. Takto ošetrený povrch dreveného nábytku získa hodvábny lesk a príjemnú vôňu.
Rovnaký účinok, ako čistiace a ochranné prostriedky, majú špeciálne vlhčené čistiace obrúsky na drevo. Po ich aplikácii je vhodné povrch pretrieť suchým mäkkým handričom.
Čo určite nerobiť
Hoci sa drevený nábytok javí ako jednoduchý materiál na údržbu, stále existujú spôsoby používania a čistenia, ktorým by ste sa mali vyhnúť:
V žiadnom prípade nepoužívajte mokrý handrič, pretože sa nadmerná vlhkosť z povrchu nábytku neodparí a preniká do mikroskopických trhlín v laku. Následne tak môžu vzniknúť povrchové praskliny, pľuzgiere alebo iné vady.
Pri údržbe nepoužívajte čistiacie handričky s dlhými vláknami. Dlhé vlákna sú ťahané do povrchu a môže dôjsť k poškriabaniu laku.
Pri údržbe drevených postelí nepoužívajte kuchynské čistiace prostriedky. Mohli by viesť k poškodeniu ochrannej vrstvy a následne k zničeniu nábytku.
Na plochu lakovaného nábytku nikdy nekladte horúce jedlá či nápoje, pretože môžu na povrchu zanechať nevzhľadné stopy.
Aby ste predišli rýchlemu ztmavnutiu alebo vyblednutiu povrchu, neumiestňujte drevenú posteľ blízko južne orientovaného okna, kde je slnečné svetlo s najväčším podielom UV žiarenia.
Ak umiestnite drevený nábytok blízko zdroja tepla - teda horúcovodných radiátorov alebo krbu, môže teplota narušiť povrchovú úpravu a následne znehodnotiť povrch.
Akýkoľvek čistič najprv vyskúšajte na malom a málo viditeľnom mieste, či nezpôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý nábytok. Pri jeho použití sa riadte návodom od výrobcu. Zabráni tak prípadnému poškodeniu nábytku.
Dotazy / odpovede
Ako často mám čistiť drevenú posteľ?
Pre zachovanie dlhej životnosti dreveného výrobku sa odporúča, aby ste si nastavili pravidelný interval čistenia a údržby. Len tak udržíte svoj drevený nábytok po dlhú dobu v tej najvyššej kvalite. Nič sa však nemá preháňať, postačuje vykonávať čistenie cca raz až dvakrát za dva týždne.
Ako ošetriť posteľ povrchovo upravenú voskom alebo olejom?
K základnej údržbe môžeme tiež použiť mierne navlhčený handričku. Olej a vosk na povrchu by mala bez problémov zabrániť preniknutiu vlhkosti do hĺbky dreva. Na hlbšiu údržbu je možné použiť špeciálne prostriedky na olejovaný nábytok. Tieto prostriedky často obsahujú prísady vosku, ktorý pomáha uzavrieť povrchové póry.
Ako odstrániť ryhy na poškrabanej posteli?
Jemné škrabance sa môžete pokúsiť odstrániť gumou, zubnou pastou alebo sódou - čo sú dve najjemnejšie brúsiadlá. Ďalšou možnosťou je použitie jednoduchej retušovacej ceruzky, ktorá je odolná voči vode aj treniu. Ceruzky rýchlo schnú a hlavná výhoda je v tom, že keď máte celú sadu, môžete si vybrať potrebný odtieň.
V obchodoch dostanete kúpiť aj rôzne špeciálne prípravky. Jedná sa o tzv. odstraňovače škrabancov, ktoré opravia vrchnú vrstvu a uzatvoria prípadné ryhy.
Ako renovovať povrch starého dreveného nábytku?
Používanie renovovaného starého dreveného nábytku patrí medzi aktuálne trendy. Nebojte sa teda vykonať obrušenie starého laku a pri novom maľovaní použite svieže veselé tóny farieb.
Moja drevená posteľ začala vrzat - čo mám robiť?
Vrzenie sa môže prejaviť aj u nových postelí a neznamená to, že ste si kúpili nekvalitný výrobok. Vrzajúci zvuk väčšinou spôsobuje, že medzi niektorými najčastejšie lakovanými dielmi je veľmi malá medzera a trením týchto dielov o seba vzniká vrzajúci zvuk. Stačí teda detekovať, odkiaľ miesto vrzania vychádza a toto miesto „promazat“ napríklad mydlovou vodou. Pred aplikáciou povolte príslušné spoje a následne ich dobre dotiahnite.
```