Údržba a čistenie kovovej postele

! html

Údržba a čistenie čalúnené postele


 

Kovové postele a kovový nábytok sú pevné, ale citlivé na mechanické poškodenie povrchovej úpravy. V našom návode prinášame pár rád a tipov, ktorými je dobré sa riadiť, ak si chcete zachovať dlhú životnosť kovovej postele.

Čo pri údržbe budete potrebovať

Pri starostlivosti a čistení kovových postelí je vhodné použiť niekoľko odporúčaných postupov. Tu je zoznam hlavných odporúčaní, na ktoré by ste pri čistení mali myslieť:

Pred samotným čistením prečítajte montážny návod či návod na údržbu, kde by mal byť odporúčaný spôsob starostlivosti o posteľ uvedený.

Väčšiu vrstvu prachu odstráňte vysávačom. Ako nástavec pri vysávaní však použite iba kefu s mäkkými štetinami, aby nedošlo k poškrábaniu laku.

Pre pravidelné čistenie kovových postelí použite suchý mäkký handričku, ktorú je možné ľahko navlhčiť pre lepšie zachytávanie prachu.

Drobné nečistoty odstránite, ak handričku ľahko navlhčíte teplou vodou (nikoli horúcou).

Pri ošetrovaní kovových postelí môžete použiť špeciálne čistiace a ochranné prostriedky na kov či nehrdzavejúcu oceľ. Tieto prostriedky ľahšie pomôžu k odstráneniu prachu a nečistôt a obsahujú takisto často aromatickú zložku. Takto ošetrený povrch kovového nábytku získa potrebný lesk a príjemnú vôňu.


 

Rovnaký účinok, ako čistiace a ochranné prostriedky, majú špeciálne vlhčené čistiace obrúsky na kov. Po ich aplikácii je vhodné povrch pretreť suchým mäkkým handričkou.

Čo určite nedoporučujeme

Pri údržbe a čistení kovového nábytku by ste sa mali vyhnúť:

V žiadnom prípade neužívajte mokrý handričku, pretože nadmerná vlhkosť z povrchu kovového nábytku sa neodparí. Voda môže preniknúť do mikroskopických trhlín v laku a spôsobiť koroziu.

Pri údržbe nepoužívajte čistiace handričky s dlhými vláknami. Dlhé vlákna sú ťahané po povrchu a môže dôjsť k poškriabaniu laku.

Pri údržbe čalúnených postelí nepoužívajte kuchynské čistiace prostriedky.

Pri údržbe kovových postelí nepoužívajte klasický alebo tekutý piesok ani iné abrazívne prípravky.

Na kovový nábytok by sa nemali používať aj prostriedky s obsahom chloru, alebo bielidlá a dezinfekčné prostriedky.

Akýkoľvek čistič najprv vyskúšajte na malej a málo viditeľnej ploche, či nezpôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý nábytok. Pri jeho použití sa riadte návodom od výrobcu.  Zabráni to prípadnému poškodeniu nábytku.

Otázky / odpovede

 

Ako často mám čistiť kovovú posteľ?

Pre zachovanie dlhšej životnosti kovového výrobku sa odporúča, aby ste si nastavili pravidelný interval čistenia a údržby. Len tak udržíte svoj kovový nábytok dlhú dobu v tej najvyššej kvalite. Dostačujúce je vykonávať čistenie približne raz až dvakrát do mesiaca.

 

Ako odstrániť rýhy na kovovej posteli?

Ideálne je použitie jednoduchej retušovacej ceruzky, ktorá je odolná voči vode aj treniu. Ceruzky rýchlo schnú a hlavná výhoda je v tom, že keď máte celú sadu, môžete si vybrať potrebný odtieň. V obchodoch dostanete kúpiť aj rôzne špeciálne prípravky. Ide o tzv. odstraňovače škrabancov, ktoré opravia vrchnú vrstvu a utěsní prípadné vrypy.

 

Moja kovová posteľ začala skriekať - čo mám robiť?

Skriekanie sa môže prejaviť aj u nových postelí a neznamená to, že ste si kúpili nekvalitný výrobok. Skriekajúci zvuk väčšinou spôsobuje, že je medzi niektorými dielmi veľmi malá medzera a trením týchto dielov o seba vzniká skriekajúci zvuk. Stačí teda detekovať, z ktorého miesta skriekanie vychádza a toto miesto „natreli“ napríklad mydlovou vodou. Dôležité je dobre dotiahnuť všetky skrutky.

 

Chcete byť informovaní o novinkách, akciách a zľavách?